rambodsalarimusic

تاریخچه پیانو

داستان پیانو در سال 1700 میلادی توسط بارتولومئو کریستافوری در پادووا، ایتالیا آغاز شد. اختراع کریستافوری تا حدود یک دهه تقریبا ناشناخته ماند تا اینکه در سال ۱۷۱۱ یک نویسنده ایتالیایی مقاله‌ای درباره آن نوشت که بعدها به آلمانی ترجمه و به صورت گسترده منتشر شد.

 

دانستن انسان، که یک رشته ارتعاشی قوی، می تواند صدا تولید کند، به دوران ما قبل تاریخ می­رسد. buyviagraonlineshop.com در دنیای باستانی، رشته ها بر روی کمان ها، گل های گیاهان و جعبه ها متصل شده و موجب تقویت صدای بلند شده­اند. آن­ها توسط روابط، گیره ها و پین ها بسته می شدند و آن­ها برای خلق صداها به هم ریخته شدند.

در نهایت، یک خانواده از ابزارهای رشته ای با یک صفحه کلید در قرن 14 در اروپا شکل گرفت. اولین از این­ها، یک جعبه بسته و کم عمق بود که سیم های کشش یافته با دو چکش های چوبی زده شدند.

 

قبل از اختراع پیانو از سازی قدیمی‌تر به نام هارپسیکورد (Harpsichord) استفاده می‌شد. تفاوت عمده و مهمی که پیانو با سازهای مشابه قبل از خودش داشت آن بود که در سازهای مشابه قبلی، شدت صدای حاصل از فشرده شدن یک کلاویه، مستقل از شدت ضربه­ی واردشده بر کلید، مقداری ثابت بود، اما در پیانو نوازنده قادر بود با ملایم ضربه زدن به کلیدها صدایی نرم‌تر ایجاد کند، یا با ضربات محکم‌تر صدایی درشت‌تر با پیانو تولید کند.

 

همین ویژگی باعث شد که به سرعت پیانو مورد توجه آهنگسازان قرن هجدهم میلادی قرار بگیرد. پیانوهای اولیه ظاهر و صدایی شبیه به هارپسیکورد داشتند اما آنچه که ما امروزه به عنوان پیانوی مدرن می شناسیم، از اواسط قرن نوزدهم ظاهر شده‌است.

 

نام گذاری پیانو

نام این ساز در ابتدا پیانو فورته(Pianoforte)  بوده‌است، که از دو قسمت پیانو به معنی ملایم و فورته به معنی صدای بلند (رسا) تشکیل شده‌است.

انواع پیانو

آنچه در اصطلاح به آن پیانوی گراند (Grand Piano)  گفته می‌شود (در ایران با نام نادرست «پیانو رویال» شناخته می‌شود)، غالبا بیش از دو متر طول دارد و دارای در بزرگی‌ است که برای هرچه بهتر شدن صدای پیانو، معمولا در هنگام نواختن ساز، این در را در وضعیت نیمه‌ باز توسط پایه­ی کوچکی ثابت می‌کنند.

انواع اصلی دیگر پیانو عبارت اند از:

  • پیانوی دیواری (upright)
  • پیانوی چهارگوش (square grand)
  • پیانویاسپینت  (spinet piano)

 

آموزشگاه سرو و آموزشگاه شهرآشوب

بیشتر بدانید